Skip to content
You are currently viewing Broadcast Awards

Broadcast Awards

The nominations for this years’ Broadcast Awards are out and we are proud to announce the following nominations:

Best Children’s Programme

Gangsta Granny – Based on the book and Co Written by DAVID WALLIAMS

Katie Morag – Starring BARBARA RAFFERTY

Best Comedy Programme

Harry and Paul’s Story of Twos – Executive Produced by BRYAN ELSLEY, Directed by ED BYE

Him and Her: The Wedding, Directed by RICHARD LAXTON, Starring RUSSELL TOVEY and SARAH SOLEMANI

Rev. Series 3 – Written and Co-Created by JAMES WOOD and TOM HOLLANDER

The Wrong Mans – Starring REBECCA FRONT and SARAH SOLEMANI

Uncle – Produced by BABY COW PRODUCTIONS

Best Drama Series or Serial

Happy Valley – Directed by EUROS LYN

Penny Dreadful – Directed by COKY GIEDROYC

Hinterland – GARETH BRYN

Line of Duty, Series 2 – Written and Created by JED MERCURIO, Directed by DOUGLAS MACKINNON

The Honourable Woman – Written and Directed by HUGO BLICK, Produced by ABI BACH

Sherlock Series 3 – Produced by SUSIE LIGGAT

Best Entertainment Programme

A League of Their Own – DAN SWIMER (part of the writing team)

The Last Leg – Starring ALEX BOOKER

Best Mutichannel Programme

Drifters – Starring LYDIA ROSE BEWLEY and PHILIP MCGINLEY

Glue – Starring JORDAN STEPHENS, CHARLOTTE SPENCER and TOMMY MCDONNELL

Him and Her: The Wedding – Directed by RICHARD LAXTON, Starring RUSSELL TOVEY and SARAH SOLEMANI

Mr Sloane – Written by ASCHLIN DITTA

Uncle – Created, Written and Directed by OLIVER REFSON, Produced by BABY COW

Best Original Programme 

Glasgow Girls – Co-Written by JOE BARTON, Directed by BRIAN WALSH

Inside No.9 – Starring REECE SHEARSMITH

International Programme Sales

Crackanory – Written by KATHERINE JAKEWAYS (1 ep) and ALEX KIRK (2 eps) and TOBY DAVIES(2 Eps) Directed by GARETH TUNLEY (2Eps)

Downton Abbey – Written and Created by JULIAN FELLOWES

Line of Duty – Written and Created by JED MERCURIO, Directed by DOUGLAS MACKINNON

Hinterland – GARETH BRYN

Best Popular Factual Programme

The Great British Bake Off – Starring MEL GIEDROYC

Best Single Drama

Babylon – Directed and Exec Produced by DANNY BOYLE, Written and Co-Created by JESSE ARMSTRONG and SAM BAIN, Starring STUART MARTIN and ELLA SMITH

Common – Directed by DAVID BLAIR

An Adventure in Space and Time – Directed by TERRY MCDONOUGH, Produced by MATT STREVENS

The Great Train Robbery – Written by CHRIS CHIBNALL, Directed by JULIAN JARROLD, Produced by JULIA STANNARD, Starring NEIL MASKELL

Best Soap / Continuing Drama

Coronation Street – JONATHAN HARVEY, MARK BURT, SIMON CROWTHER, JOHN KERR and ELLEN TAYLOR – Part of the Writing Team

Eastenders – WENDY GRANDITER – Part of the Writing Team

Latest Tweets

Menu